فرمت بدون برگشت اطلاعات هارد یا فلش در مک

فرمت بدون برگشت اطلاعات هارد یا فلش در مک

اگر می خواهید از پاک شدن اطلاعات درایو دستگاهتان و عدم امکان بازیابی آن مطمئن شوید بهترین ابزار برایتان همان ابزار Disk Utility اپل است. فرآیند این کار ساده است و می توان آنرا روی هر درایو مکی اجرا کرد و فرقی نمی کند این درایو داخلی (internal)، خارجی (external) و یا هر درایو دیگری با هر فرمت باشد. یعنی حتماً لازم نیست که این درایو مک باشد تا بتوان آنرا به صورت مطمئن فرمت کرد.

اول توضیحی مختصر در مورد روش کار فرمت می دهیم: در این روش طبق معمول درایو فرمت شده و اطلاعات آن پاک می شود اما پس از آن درایو با اطلاعات ساختگی و تصادفی مجددا پر (rewrite) می شود و به این ترتیب روی تمامی اطلاعات پاک شده با لایه ای جدید از اطلاعات پوشیده می شود و باعث می گردد بازگردانی اطلاعات غیرممکن شود. البته فرمت به همین جا ختم نمی شود زیرا فرآیندی که در بالا توضیح دادیم بارها و بارها تکرار می شود و تعداد این تکرار بستگی به تنظیماتی دارد که شما هنگام فرمت درایو انجام می دهیم. حالا که از موثر بودن آن مطمئن شدید بیایید آموزش فرمت را شروع کنیم:

آموزش فرمت مطمئن دیسک سخت در مک

  1. امکانات دیسک یا Disk Utility را باز کنید (از داخل /Applications/Utilities/)

  2. درایوی که می خواهید آنرا فرمت کنید انتخاب کنید.
  3. روی “Erase” و سپس روی دکمه “Security Options” کلیک کنید.

  4. چهار انتخاب برای شما نمایش داده خواهد شد. دو تای دوم مد نظر ماست.

  5. یکی از دو مدل پاک شدن ۷ مسیری یا ۳۵ مسیری را انتخاب کنید.

  6. روی “OK” کلیک کنید.

secure-format-mac-hard-disk-drive.jpg

تقریباً کامل و مطابق با استاندارد پاک کردن امن اطلاعات وزارت دفاع ایالات متحده است. در این روش اطلاعات پاک شده سپس ۷ بار روی آن پوشیده می شود. اگر این روش مورد قبول وزارت دفاع آمریکاست پس ما هم می توانیم به آن اطمینان کنیم. اما اگر به دنبال امنیت مطلق هستید پاک کردن ۳۵-مسیره را پیشنهاد می کنیم که در آن پس از پاک شدن اطلاعات، ۳۵ بار روی آن با اطلاعات تصادفی و جدید پوشیده می شود. این روش عملاً امکان بازیابی اطلاعات را غیرممکن می سازد و از لحاظ نظری هم ۵ برابر قوی تر از روش ۷-مسیره است.

لازم است بدانید که هر دو روش ۷ و ۳۵ مسیره اطلاعات جدید را پشت سر هم روی درایو می ریزند و بنابراین ممکن است زمان فرمت طولانی شود (بخصوص روش ۳۵ مسیره) و عجیب نیست اگر مثلاً فرمت درایوی یک شبانه روز به طول بیانجامد. سرعت درایو هم می تواند بر سرعت فرمت شدن آن تاثیر بگذارد.